ایکیگای شما در زندگی چیست؟

در فلسفه ژاپنی، ایکیگای به معنای یافتن منبع ارزش در زندگی و آن چیزی است که به زندگی معنا می‌دهد.
ایکیگای، نقطه اشتراک ۴دایره متصل بهم است  که در ۴سمت آن سوالاتی پرسیده می‌شود و ما از روی پاسخ‌هایی که به سوالات می‌دهیم، معنای زندگی خود را می‌یابیم.
برای پیدا کردنش باید مدام به جواب‌هایی که نوشتیم نگاه کنیم و در آن عمیق شویم. اما در نهایت آن فعالیتی که اشتراک بیشتری در تمام چهار قسمت دارد چیزی‌ست که بیشترین ارزش را به زندگی ما می‌دهد.

-چه کاری را دوست دارید؟

(کدام جنبه از زندگی، احساس واقعی زنده بودن را به شما می‌دهد؟)

-در چه کاری بیش از هر چیز مهارت دارید؟

(چه مهارت‌هایی ویژۀ خودتان دارید؟ کدام کارها را به نحوی انجام می‌دهید که افرادی که می‌شناسید به هیچ عنوان توان انجام آن کار را با کیفیت شما ندارند؟)

-در ازای انجام چه کاری می‌توانید دستمزد دریافت کنید؟

(مردم برای کدام یک از کارها یا خدماتی که شما انجام می‌دهید یا می‌توانید انجام دهید حاضرند که به شما پول پرداخت کنند و برای آن ارزش قائلند؟)

-دنیا به چه چیزی نیاز دارد؟

(بیش از همه دوست دارید در دنیا چه تغییری ایجاد کنید؟ اصلا برای چه چیزی حاضرید در زندگی ازخودگذشتگی کنید؟ برای تبدیل دنیای اطراف به مکانی بهتر و یا زیباتر، چه کاری از دست شما برمی‌آید؟)

وقتی به پاسخی رسیدیم که برای هر چهار سوال مناسب باشد بدون شک ایکیگای خود را پیدا کرده ایم.
یک راه دیگر برای مشخص کردن ایکیگای این است که از خود بپرسیم:

هرروز صبح، دلیل اصلی ما برای بیدار شدن از خواب چیست؟

ویکتور فرانکل، روانشناس، عصب شناس و مخترع «لوگوتراپی» (logotherapy)، سوال دیگری را برای مشخص شدن ایکیگای هر شخص عنوان می‌کند: چرا خودکشی نمی‌کنی؟

فرانکل بر این باور است که یک زندگی هدف‌دار پاسخی است برای غلبه کردن بر موانع و غم‌ها.

کن موگی که یک عصب شناس ژاپنی است و در مورد ایکیگای کتاب نوشته است(+)، این فلسفه را با شعار مشهور دولت بریتانیا در دوران جنگ جهانی دوم مقایسه می‌کند: «آرام باش و ادامه بده» (Keep Calm and Carry On).

ایکیگای ما در فعالیت‌هایی نهفته است که هنگام انجام آن، کامل و مشتاقانه در آن غرق می‌شویم. (فلو شدن)

یک راه کامل و مطلق برای پیدا کردن ایکیگای وجود ندارد و پاسخ‌های افراد به این سوالات نیز بسیار متفاوت است.
ایکیگای ما ممکن است تعلق‌خاطر به دوستان باشد، یا آشپزی، پدر و مادر خوبی بودن، نویسندگی، پژوهشی علمی، مبارزه با تغییرات آب و هوایی، نقاشی، کمک به همسایگان و غیره.

لازم نیست که ایکیگای حتماً چیزی پیچیده و مهم از نظر عامه مردم باشد. ایکیگای عموماً فعالیتی است که ما را تا آخر عمر به خوبی مشغول کرده و هنگام انجام مشتاقانه آن، احساس راحتی و آرامش می کنیم.

ژاپنی ها ظاهراً واژه‌هایی برای «بازنشستگی» ندارند به همین دلیل وقتی ایکیگای خود را پیدا کردند تا پایان عمر به آن ادامه می‌دهند.

برگرفته از نوشته‌ای با همین نام توسط خانم شهلا صفایی که در سایت شخصی ایشان به نام کوچ آورده شده. با تشکر فراوان خانم صفایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *