مشکل فرسایش پره های توربین‌ها بادی با کمک هوش مصنوعی حل می شود

فرسایش متریال مورد استفاده در پره های توربین بادی ناشی از شرایط سخت آب و هوایی مشکلی است که در کل بخش انرژی باد وجود دارد. مرکز تحقیقات فنی VTT فنلاند در پروژه antiAGE خود با کمک هوش مصنوعی و چاپ سه بعدی راه حلی کاربردی برای حل مسئله فرسایش متریال بکاربرده شده، پیدا کرده است.

فرسایش مواد تیغه توربین بادی مشکلی است که به طرز شگفت‌آوری پرهزینه می‌باشد و در گذشته کسی قادر به حل آن نبود.

– متریال (مواد اولیه) بکار رفته در تیغه‌ها بر اثر باران ، تگرگ و طوفان‌های شن و … از بین می رود و این باعث کاهش قابل ملاحظه عمر کاری توربین های بادی می شود. جایگزینی پره‌ها بسیار پرهزینه است، حدود ۲ تا ۴ درصد از ارزش کل انرژی تولید شده توسط باد به سبب این مشکل از دست می رود.

– این یک مسئله کلاسیک در این صنعت خاص است که میلیاردها یورو هزینه دارد و هزینه‌‌های اضافی را برای کل صنعت انرژی باد، وارد می کند. لاوکانان می گوید ، با افزایش اندازه توربین های بادی و رشد فزاینده توسعه مزارع بادی در دریا، اهمیت این مسئله بیشتر می شود.

هوش مصنوعی (AI) یک راه حل بهینه پیدا می کند

VTT در پروژه antiAGE خود مشکل مواد (متریال) را مدل‌سازی کرده و تلاش می‌کند تا این مشکل را بصورت مجازی برطرف نماید. این اولین باری است که از هوش مصنوعی جهت حل مشکل مواد اولیه در چنین سطحی استفاده شده است.

در اصل می توان تعداد نامحدودی از تغییرات مختلف را برای مواد مورد استفاده در پره های توربین بادی در ترکیب با ماده اولیه پیدا کرد، که تفاوت‌های اندکی نسبت به یکدیگر داسته باشند. از بین همه این گزینه ها ، باید گزینه‌ای را کنید که برای این هدف خاص مناسب باشد و شرایط عملیاتی آن را برآورده کند.

تا سال ۲۰۳۰ انرژی باد به یک فناوری تولیدی بزرگ تبدیل می شود ، انتظار می‌رود حدود ۱۵٪ از برق جهان از این روش تولید شود .

– مهارتهای ادراکی انسان برای تجسم کلیه ابعاد مربوط به بهینه سازی راه حل های مرتبط با مواد کافی نیست. از طرف دیگر هوش مصنوعی قادر به کشف روابط بسیار پیچیده علت و معلولی ، شبیه سازی راه حل ها و گذر از تعداد نامحدودی از گزینه ها برای یافتن راهی است که براساس الزامات تعیین شده بهترین عملکرد را داشته باشد.

چاپ سه بعدی باعث ایجاد انعطاف پذیری در ساخت می شود

در اصل ، با استفاده از هوش مصنوعی می توان یک راه حل مناسب بهینه شده در ارتباط با مواد مورد نیاز را برای اجزای مختلف یک محصول با یک هدف خاص پیدا کرد. با این وجود ، در صورت استفاده از روشهای تولید سنتی ، ساخت چنین موادی بسیار دشوار خواهد بود.

چاپ سه بعدی یا ساخت افزایش فرصت تولید مواد مورد نظر را به هر شکل و بدون افزایش غیر منطقی هزینه ها فراهم می کند. چاپ سه بعدی دقیقاً همان کاری را که قرار است انجام دهد، انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *