نگهداری و تعمیرات تجویزی(Prescriptive Maintenance) چیست؟

آشنایی با روش‌هایی که بعد از نگهداری و تعمیرات پیش‌بینانه بوجود آمده

تصور کنید که قادر باشید در لحظه و بدون هیچ پیش زمینه قبلی فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات خود را مطابق با شرایط بوجود آمده تنظیم کنید و دقیقا مشخص کنید که چه فعالیتی کی و کجا باید انجام شود. همه این‌ها در حالی است که شما به شرایط خاص و از پیش‌ تعیین شده‌ای(مطابق آنچه در PDM اتفاق می‌افتد)  واکنش نشان نمی‌دهید، در عوض شما در لحظه (بلادرنگ) به منابع زیاد از اطلاعات مرتبط با دستگاه خود از طریق اینترنت اشیا دسترسی دارید و از تجزیه و تحلیل‌های مختلف بهره می‌برید تا شرایط دستگاه خود را ارزیابی و درک نمایید. این قابلیت‌ها، اجازه بکارگیری یک رویکرد و استراتژی نگهداری و تعمیرات منعطف را فراهم می‌کند که مطابق آن نگهداری و تعمیرات فقط در محل و زمان مورد نیاز اعمال شود. این شرایط تقریبا باعث خاتمه یافتن روال سنتی، زمان‌بندی‌ نگهداری و تعمیرات پیش‌گیرانه می‌شود. این گونه از نگهداری و تعمیرات در حال حاضر استفاده می‌شود و به آن نگهداری و تعمیرات تجویزی(موردی) گفته می‌شود.

نگهداری و تعمیرات تجویزی چیست؟

زمانی که تغییری در تحهیز(داده‌های دریافتی) رخ می‌دهد، نگهداری و تعمیرات تجویزی نه تنها مشخص می‌کنده که کدام خرابی و در کجا رخ داده،‌ بلکه مشخص علت رخ دادن آن را نیز مشخص می‌نماید. با یک گام به جلوتر رفتن، نگهداری و تعمیرات تجویزی از نتایج تجزیه و تحلیل‌ها استفاده خواهد کرد تا گزینه‌های مختلف و نتایج احتمالی حاصل از آن‌ها را جهت کاهش ریسک عملیات، بکار خواهد برد

دریافت داده‌ها و تجزیه وتحلیل‌ها تا رسیدن به یک فعالیت نگهداری و تعمیرات ادامه خواهد داشت، به طور مستمر عواقب احتمالی وضعیت‌های مختلف جهت تجدید نظر در پیشنهادهای فعالیت‌های نگهداری بررسی می‌شوند و نتایج حاصله بهبود داده می‌شود. زمانی که یک فعالیت نگهداری و تعمیرات خاتمه می‌یابد، موتور تحلیل‌گر سیستم همچنان به فعالیت خود ادامه خواهد داد و وضعیت دستگاه را زیر نظر خواهد گرفت تا اثربخش بودن فعالیت نگهداری و تعمیرات صورت گرفته را بررسی نماید.

در این نوع از نگهداری و تعمیرات از امکانات روز استفاده می‌شود تا به حداکثر بهره‌وری در حوزه نگهداری و تعمیرات برسیم. با ظهور مفهوم اینترنت اشیا و گسترش کاربرد آن در دنیای صنعت، رویکرد نگهداری و تعمیرات تجویزی از حالت یک رویای غیرقابل دست‌یابی به خارج شد و رنگ واقعیت به خود گرفت

هدف این روش نگهداری و تعمیرات در واقع حذف هرگونه اقدام غیرضروری می‌باشد به گونه‌ای که فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات درست در لحظه‌ای که واقعا به آن نیاز داریم صورت گیرد، یعنی دقیقا قبل از رخ دادن خرابی .

۵ thoughts on “نگهداری و تعمیرات تجویزی(Prescriptive Maintenance) چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *