هزینه چرخه عمر دارایی‌ها

هزینه چرخه عمر هر دارایی به عنوان مجموع هزینه‌های طراحی اصلی در مرحله ایده ، مهندسی جزئیات ، ساخت و نصب به علاوه هزینه کل مالکیت از جمله هزینه های بهره‌برداری و نگهداری و تعمرات و جایگزینی در پایان عمر دارایی، تعریف می شود.

متاسفانه در کشور ما در بسیاری از سازمان‌ها و صنایع به ویژه در بخش دولتی، اهمیت چندانی به محاسبه هزینه چرخه عمر دارایی‌ها دارد نمی‌شود. در بسیاری از موارد حتی اطلاعات دقیقی از هزینه‌ها بخصوص هزینه‌های سرمایه گذاری شده در مراحل اولیه تهیه تجهیزات در دسترس نیست. در بسیاری از این صنایع می‌توان تجهیزاتی بسیار قدیمی و مستهلک را مشاهده کرد که عملا کارایی لازم را نداشته و هزینه‌ها نگهداری و بهره‌برداری آن‌ها به مراتب بالاتر از هزینه جایگزینی این تجهیزات می‌باشد.

سرمایه مورد نیاز اولیه تنها بخشی از هزینه‌ چرحه عمر تجهیزات می‌باشد. موارد بسیار دیگری وجود دارد که تاثیر فراوانی بر بالارفتن یا کاهش هزینه‌ نهایی چرخه عمر تجهیزات می‌گذارد. براساس تصمیمات و راه‌کارهای مختلفی که جهت تامین و حفظ و نگهداری تجهیز اتخاذ و بکار برده می‌شوندِ هزینه نهایی چرخه عمر می‌تواند تغییر کرده و کاهش یا افزایش یابد. در برخی موارد هزینه مالکیت تجهیزات چندین برابر هزینه خرید یا تامین اولیه آن‌ها می‌باشد. در اختیار داشتن هزینه چرخه عمر تجهیزات می‌تواند ما را در اتخاذ تصمیمات آیند، یاری رساند.

انواع مدل‌های هزینه در محاسبه LCC

هزینه‌های مختلفی در چرخه عمر تجهیزات وجود دارد که بسته به مدل محاسبه در دسته‌بندی‌های متفاوتی قرار می‌گیرند ولی به طور کلی در بحث محاسبه هزینه چرخه عمر تجعیزات در صنایع و کارخانجات هزینه‌ها به دو دسته بندی اصلی تقسیم می‌شوند:

 1. هزینه‌های تکرار شوند
 2. هزینه‌های غیر تکرار شونده

فرایند محاسبه هزینه چرخه عمر می تواند به آسانی یک جدول از هزینه های سالانه مورد انتظار باشد یا می تواند یک مدل پیچیده (رایانه‌ای) باشد که امکان ایجاد سناریوهای مختلف را بر اساس فرضیات مربوط به محل‌های هزینه در آینده، فراهم می کند. دامنه و پیچیدگی تجزیه و تحلیل هزینه چرخه زندگی به طور کلی باید منعکس کننده پیچیدگی دارایی‌های مورد بررسی ، توانایی پیش بینی هزینه های آینده و اهمیت تاثیر هزینه‌های آینده بر تصمیمی باشد که سازمان اتخاذ خواهد کرد

تجزیه و تحلیل هزینه چرخه زندگی شامل تجزیه و تحلیل هزینه های یک سیستم یا یک جزء در کل طول عمر آن است. هزینه های معمولی برای یک سیستم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • هزینه خرید (یا هزینه های طراحی و توسعه).
 • هزینه های عملیاتی
  • هزینه خرابی‌ها
  • هزینه تعمیرات
  • هزینه لوازم یدکی
  • هزینه زمان‌های توقف
  • از دست دادن تولید
 • هزینه های نگهداری
  • هزینه نگهداری اصلاحی
  • هزینه نگهداری پیشگیرانه
  • هزینه برای نگهداری پیش بینی
 • هزینه های رها سازی

یک (LCCP) پروژه تجزیه و تحلیل کامل هزینه چرخه عمر ممکن است شامل هزینه های دیگری همچون سایر عناصر حسابداری / مالی (مانند، نرخ بهره، استهلاک، ارزش فعلی نرخ پول / تخفیف، و غیره) باشد.

البته یکی از بزرگترین مشکلاتی که امکان پیش‌بینی درست و کارآمدی محاسبه هزینه‌ چرخه عمر تجهیزات در کشور ما را با مشکل مواجه می‌کند، ناپایداری اقتصاد، نرخ تور غیر قابل پیش‌بینی، وجود حباب‌های قیمت و افت خیز‌های مربوط به تامین و واردات قطعات می‌باشد. که عمده این مسائل به دلیل وجود تحریم‌های یک جانبه و تروریسم اقتصادی کشورهای اروپایی و آمریکا می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *