یک برنامه‌ نگهداری و تعمیرات جامع و اثربخش باید شامل چه مواردی باشد

برنامه‌ریزی مؤثر فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات برای کل تیم ومجموعه نت در یک سازمان امری ضروری است. محتوای تشکیل دهنده یک به برنامه اجرایی نگهداری و تعمیرات شامل کار‌ها و فعالیت‌های اجرایی ، دستورالعمل‌ها ، زمان‌بندی و تعیین توالی کارها ، برنامه‌ریزی پرسنل ، قطعات یدکی و پیمانکاران، می باشد و کلیه فعالیت های نگهداری و تعمیرات  را هدایت می کند. در ادامه مطالبی جهت افزایش دانش شما در خصوص نحوه تدوین یک برنامه و مواردی است که باید در آن گنجانده شود تا برنامه کارایی بالاتری داشته باشد، آورده شده.

برنامه‌ نگهداری و تعمیرات چیست؟

یک برنامه‌نگهداری و تعمیرات سند و چارچوبی است جهت مشخص کردن کارها و فعالیت‌های لازم به منظور حفظ و نگهداری هوشمندانه تجهیزات. محتوای این سند به شما در حفظ عملکرد تجهیز با بالاترین سطح کارایی کمک خواهد کرد. اگر به دستورالعمل‌های ذکر شده در آن به خوبی عمل نمایید، از وقوع خرابی‌ها و دوباره کاری‌های پیش‌بینی نشده جلوگیری خواهد شد.

ایده پشت یک برنامه نگهداری و تعمیرات ایجاد اطمینان از وجود شرایط مناسب جهت عملکرد حداکثری تجهیزات می‌باشد. هر برنامه ساده و ابتدایی ممکن است به سرانجام برسد،‌اما برای دست‌یابی به یک برنامه اثربخش و جامع نیاز ایجاد برخی تسهیلات و زیر ساخت‌ها می‌باشد که در ادامه آن‌ها را شرح خواهیم داد.

چه چیزی یک برنامه نگهداری و تعمیرات را اثر بخش می‌کند؟

یک برنامه اثربخش باید کلیه ویژگیهای خط مشی و سیاست‌های شما در راستای نگهداری دستگاه را در بر بگیرد. این برنامه باید شامل لیست کاملی از تجهیزاتی باشد که شما نیاز به نگهداری و حفظ آن‌ها دارید. این لیست که شامل موارد گوناگونی همچون دیگهای بخار ، پمپ و سقف یا بدنه ساختمان‌ها، پرس‌ها و … است ، باید به گونه‌ای تدوین شود که هیچ یک از دارایی‌ها حیاتی شما از قلم نیافتد.

ضمنا باید فعالیت‌ها و اقدامات مشخصی نگهداری و تعمیراتی را که قصد انجام آنها را دارید مشخص کنید. در صورت امکان ، این اقدامات را بصورت مجزا و تک تک به تجهیزات الحاق کنید و تا جای ممکن از تعریف برنامه‌های کلی که تمامی تجهیزات یا تعداد زیادی تجهیز را در بر می‌گیرند خود داری نمایید.

لازم است تا لیست تخصص‌های مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های مختلف را به وضوح مشخص نمایید. قطعا شما علاقه‌ندارید که افرادی با تخصص‌های نامرتبط را برای انجام کارها بکار بگیرید. لزومی ندارد همه افراد تیم افراد خبره‌ای باشند، ترکیبی از تخصص‌های مختلف با سطوح خبرگی متفاوت کفایت می‌کند.

دقیقا چه مواردی را باید برنامه‌ریزی کنیم؟

خود برنامه

وقتی برنامه نگهداری خود را تعریف می کنید ، باید به روشنی مشخص کنید چه کاری باید انجام شود. در مورد اولویت فعالیت‌ها و توالی انجام آن‌ها تصمیم‌گیری کنید. باید مشخص باشد چه کارهایی اولیت بالا‌تری دارند و فعالیت‌ها با چه ترتیبی انجام شوند.

دستورالعمل ها

وجود دستورالعمل‌های دقیق و مناسب وابستگی شما به افراد و پرسنل خاص را کاهش می‌دهد. تنها در صورت وجود دستورالعمل‌های مناسب در برنامه‌ نگهداری، می‌توان انتظار دستیابی به موفقیت و کیفیت مناسب را داشت. از طرف دیگر وجود دستورالعمل‌های مناسب برای شما امکان بازرسی و ارزیابی عملکر پرسنل را فراهم می‌کند.

زمان‌بندی انجام

هدف از زمان‌بندی فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات این است کارها در زمان مناسب و درست انجام دهید نه بیش‌از حد و بصورت افراطی و نه آن‌قدر کم و با فاصله زمانی بالا که با خرابی و توقف مواجه شوید. زمان‌بندی‌هایی که مثلا آخر هر هفته را به فعالیت‌های نت اختصاص می‌دهند روش خوبی است با این حال ممکن است با مشکلاتی همچون عدم دسترسی به تامین کنندگان مواجه شوید. سعی کنید براساس تجربیات گذشته و هوشمندانه فعالیت‌های خود را زمان‌بندی کنید.

بهتر است در ابتدای هرسال برنامه‌های نگهداری خود در طول سال را تدوین و به تیم‌های تولید/عملیات ارائه کنید تا با برنامه‌ها و زمان‌بندی‌های شما هماهنگ شوند. برای دست‌یابی به حداکثر اثربخشی به همکاری متقابل با بخش‌های تولیدی/عملیاتی بشدت نیاز خواهید داشت.

پرسنل و تیم اجرایی

در برنامه باید مهارت مورد نیاز برای انجام هر فعالیت نگهداری و تعمیرات مشخص شود. این اطلاعات به شما در انتخاب مناسب‌ترین افراد برای انجام فعالیت‌های مختلف کمک خواهد کرد به ویژه در شرایطی که نیاز به انجام چند برنامه‌ بصورت هم‌زمان داشته‌ باشید و یا از نظر تعداد پرسنل دچار کمبود باشید .اینکه چه فردی را برای انجام چه کاری اختصاص می‌دهید به میزان توانایی فرد و سطح تبحر مورد نیاز برای انجام آن فعالیت بستگی دارد. سعی کنید برای هرتیم اجرایی یک نفر به عنوان رهبر و هماهنگ کننده انتخاب کنید.
در صورت نیاز به پیمان‌کاران خارجی از قبل هماهنگی لازم را با پیمان‌کار مورد نظر انجام دهید. در انتخاب پیکان‌کاران دقت زیادی بخرج دهید تا با مشکل مواجه نشوید. ضمنا در خصوص سطح دسترسی پیمانکاران و نقاط پرریسک محیط کار اطلاعات کافی جمع‌اوری کرده و برنامه‌ریزی دقیقی انجام دهید. قطعا شما تمایل ندارید در زمان اجرای برنامه با مشکل عدم صدور موجوز دسترسی از طرف تیم‌های بازرسی و نظارت سازمان، برای پیمان‌کاران مورد نظر خود مواجه شوید.

قطعات یدکی

در این مرحله باید مواد و قطعات یدکی مورد نیاز برای انجام برنامه‌ را مشخص نمایید. به این ترتیب تکنسین‌ها از قبل در خصوص قطعات یدکی مورد نیاز و تعداد آن‌ها اطلاعات دقیق‌تری بدست می‌آورند. این کار در کاهش زمان‌ها تلف شده بسیار موثر خواهد بود. بهتر است قبل از انجام و اجرای برنامه لیست قطعات یدکی مورد نیاز با واحدهای مربوطه مثل انبار یا واحد مدیریت تامین قطعات و مواد اولیه ارسال شود تا نسبت به تامین آن‌ها اقدام و از قبل پکیج کاملی از قطعات مربوطه را تهیه نمایند. به این ترتیب تیم اجرای در زمان انجام کار نیاز به صرف زمان کمتری جهت جستجو و تهیه لیست قطعات یدکی و مواد اولیه مورد نیاز خود، خواهد داشت.

واضح است که در ابتدای کار شما دانش کمی در خصوص طول عمر قطعات و زمان‌بندی تعویض آن‌ها خواهید داشت، بنابراین برنامه‌ریزی دقیق مصرف آن‌ها مشکل خواهد بود. یک نقطه شروع برای شما می‌تواند پیشنهادات و دستورالعمل‌های سازنده قطعات باشد. از این دستورالعمل‌ها جهت تعیین طول عمر و نحوه مصرف قطعات یدکی استفاده کنید و با گذشت زمان برنامه خود را بهبود ببخشید.

پیمانکاران

همان‌گونه که در بخش مربوط به پرسنل اجرایی گفته شد، ممکن است برخی از امور مرتبط با نگهداری و تعمیرات جهت اجرا نیاز به فراخوان پیمانکاران خارجی داشته باشد. این شرکت‌‌ها یا افراد متخصصانی خارجی هستند که برای انجام کارهای تخصصی به مجموعه و سایت کارگاهی ما دعوت می‌شوند. بیشتر آنها همراه خود تجهیزات ویژه ای مانند جرثقیل های متحرک و ابزارهای اندازه گیری خواهند داشت. بنابراین هماهنگی لازم جهت ورود و خروج آسان و بدون دردسر این تجهیزات نیاز به برنامه‌ریزی و هماهنگی دقیقی دارد.

در گذشته اکثر شرکت‌ها تمایل داشتند که با یک تیم واحد جهت برونسپاری همکاری داشته باشند که این مسئله گاهی باعث بروز مشکلاتی برای تیم نگهداری و تعمیرات می‌شد. به عنوان نمونه ممکن بود یک تیم‌ خاص در یک زمینه توانایی بیشتر و در یک زمینه توانایی کمتری داشته باشند. از طرف وابستگی تعمیرات به یک تیم یا فرد چندان قابل قبول و منطقی نیست. اگر شما برنامه‌‌ریزی درستی انجام دهید و دقیقا مشخص کنید که چه توقعاتی از پیمانکاران دارید می‌توانید به راحتی بر این مشکلات چیزه شوید و نیازی به وابستگی به تیم یا افراد خاص نخواهید داشت.

مراحل ایجاد یک برنامه نگهداری و تعمیرات اثربخش

  • فعالیت‌هایی را که باید روی هر دارایی انجام دهید ، باجزئیات بیان و مشخص کنید.
  •      فعالیت‌ها را زمان‌بندی کنید. سعی کنید از یک بازه و فرکانس تکرار مشخص مثل مدت زمان آماده بکاری یا مسافت‌های طی شده یا غیره پیروی کنید. این کار به شما در پیاده سازی نت پیش‌بینانه کمک خواهد کرد.
  •     پرسنل و پیمان‌کاران را برنامه‌ریزی کنید. مواردی همچون زمان و نفرساعت مورد نیاز برای هر کار را مشخص کنید .
  •      قطعات یدکی را اضافه کنید. .
  •      مجوزهای کار: اگر پیمانکاران و کارگران به مجوز کار خاصی نیاز دارند ، آن را مشخص کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *